Opava Kylešovská

Kliknutím mapku aktivujete
O místu:

Kylešovská 8
746 01  Opava

telefon: 553 760 576, fax: 553 623 695
e-mail: [email protected]

 

sr. Václava Tučková, představená komunity
sr. Cecílie Vymazalová
sr. Terezie Faksová
sr. Augustina Skálová
sr. Klára Kuchejdová
sr. Makárie Gilíková
sr. Remígie Grulichová
sr. Anežka Borunská

 


  •  
    Mateřinec

    V roce 1872 bylo sídlo mateřince, které vždy představuje centrum řeholní společnosti, přeneseno z domu v Ostrožné ulici na hradecké předměstí Opavy.

    Kupní smlouvu s majitelkou domu hraběnkou Alžbětou von Gellhorn uzavřel jménem kongregace P. Florentin Queis a místní sestra představená Franciska Olbrich, za podpory arcibiskupa Fürstenberga.

    Po nezbytných úpravách byl nový dům 1. dubna 1872 vysvěcen a stal se sídlem mateřince na celou dobu dalšího působení společenství až do současnosti.

    Kaple Neposkvrněného početí Panny Marie je součástí kláštera.

    Do poslání a rozvoje kongregace zasáhla totalita. Podle přijatého plánu mělo být soustředěna většina ženských klášterů do co nejmenšího počtu objektů. Do konce roku 1950 byly soustřeďovací kláštery předány ČKCH. V našem domě byl zřízen Charitní domov pro řeholnice, do kterého postupně přicházely sestry z jiných domů v důchodovém věku.

    ČKCH se stala prostředníkem mezi orgány národních výborů na všech úrovních správy a samotnou kongregací od převedení kompetencí Státního úřadu pro věci církevní na ministerstvo školství a kultury (o nesvobodě a vlastnických vztazích domova v době totality, v jiných pramenech).

    Do roku 2007 sloužil dům jen potřebám sester. Když sester ubývalo a uvolnily se pokoje, slouží část kláštera už i civilním klientům.

    Starší sestry, pro které již bylo obtížné chodit na modlitby a bohoslužby do kaple Neposkvrněného Početí Panny Marie, uvítaly rozhodnutí zřídit malou kapli vytvořenou z velkého pokoje (bývalé rehabilitační místnosti). Kaple je nyní součástí klášterního komplexu v prvním patře.

    Interiér kaple zhotovil akademický sochař Václav Vrba z firmy SAIN pro sakrální interiéry.

    Svěcení proběhlo 3. 12. 2011.

    Klášterní kaple je zasvěcená Božímu milosrdenství.

    Patrocinium se slaví druhou velikonoční neděli, která uzavírá velikonoční oktávu.

    Kaple dnes slouží jako místo modlitby nejen místním sestrám, ale vychází vstříc potřebám všech, je k dispozici i klientům a návštěvám domova. Prostory jsou upraveny bezbariérově, takže nyní více vyhovují požadavkům lidem se zdravotním znevýhodněním.

    Posláním Charitního domova Opava je umožnit starým a nemocným obyvatelům, zejména sestrám kongregace, žít závěr svého života v prostředí, které respektuje jejich celoživotní zvyky a pomoci jim realizovat hlavní úkol člověka zde na zemi: svou prací, modlitbou a trpělivým snášením křížů oslavovat Boha.

    V současné době má Charitní domov 52 klientek, které jsou ubytovány v 28 jednolůžkových a 11 dvoulůžkových pokojích. Tato služba je v souladu s posláním kongregace.


  •  
    Klášterní kaple Neposkvrněného početí Panny Marie

    Kaple Neposkvrněného početí Panny Marie spolu s kněžským domem byla vybudována počátkem 90. let 19. století jako integrální součást opavského mateřince kongregace Milosrdných sester III. řádu sv. Františka z Assisi.

    V mateřinci, který do roku 1872 sloužil jako příměstská rezidence střední a vyšší vrstvy (Bayerfeldové, Klettenhofové, Gellhornové), zřídily po svém příchodu sestry domácí oratoř, později upravenou jako kapli. Ta však na přelomu osmdesátých a devadesátých let 19. století postupně přestala v několika ohledech vyhovovat potřebám kongregace svou nedostatečnou kapacitou a dále v otázce reprezentační úlohy sídla generální představené a centra kongregace. Stará kaple umístěná v prvním patře uličního křídla byla vybavena oltářem se svatostánkem a obrazem „Stigmatizace sv. Františka“, dvěmi řadami lavic a dalším mobiliářem.

    Řešením vzniklé situace se stala novostavba, řešená podobně jako v rýmařovském domě, díky které by se uvolnily prostory dřívější kaple a sakristie a mimo kaple by byly získány další prostory v krajních křídlech. Z pověření ředitele kongregace F. Queise vypracoval opavský stavitel Josef Hruschka dva zajímavé návrhy, od nichž však bylo na přání ředitele Queise upuštěno a vzorem nového návrhu kaple se stal nový kostel sv. Václava v Praze - Smíchově. Dne 5. června 1892 byl slavnostně položen základní kámen. Stavba nové kaple „Neposkvrněného početí Panny Marie“ a bytu duchovního správce byly ukončeny slavnostním vysvěcením 9. července 1893 moravským metropolitou a olomouckým arcibiskupem Theodorem Kohnem. Realizace stavby byla svěřena firmě Josefa Hruschky, kamenické práce byly zadány Juliu Kellnerovi a Bohumilu Heidrichovi, pokrývačské Rudolfu Seidelovi, práce zámečnické a provedení dekorativních mříží Benediktu Czeikemu. Kapli k západní straně kláštera připojil stavitel Hruška dvojpodlažním křídlem, pojednaným v novorenesančním tvarosloví (sdružená půlkruhem ukončená okna v jónských edikulách, nárožní rustika, kordonové, parapetní a korunní římsy) a svírající s průčelím kaple a druhým symetrickým, západním křídlem prostor malé předzahrádky, uzavřený nízkou dekorativní mříží. O jednu okenní osu větší západní křídlo, stejně jako v Rýmařově, obsahovalo dvě samostatné bytové jednotky (tři pokoje a kuchyň), přístupné z kaple i z předzahrádky a určené jako byt pro duchovního správce. Protější menší křídlo se využilo jako ložnice sester. Trojpodlažní trojosé průčelí kaple se vstupem v jónské edikule, v patře s oknem ve střední ose a  po stranách s plochými půlkruhem uzavřenými poli s malbami sv. Kláry a sv. Anny od pražského malíře Františka Duchoslava (1834-1909) završuje nízká zvonice kvadratického půdorysu s jednoduchým zvonicovém patrem zakončeným jehlancovou střechou.

    Interiér kaple uvozuje prostorná předsíň inspirovaná starověkým nartexem, po stranách s půlkruhovými nikami doplněnými malbami Josefa Mühla (1878-1937) z   Nové Paky a plastikami sv. Expedita a Nejsvětějšího Srdce Ježíšova. Samotná kaple je bazilikální trojlodí. Hlavní loď má plochý kazetovaný strop, zatímco boční jsou zaklenuty třemi poli křížové klenby, dosedající na pilastry a ze strany hlavní lodi na sloupy. Boční lodi jsou ukončeny jednoduchými půlkruhovými apsidami zdobenými nástěnnými malbami - na straně epištolní „Svaté Rodiny“ a na evangelijní „Smrt sv. Františka“. Boční oltáře doplnil olejomalbami na dřevě vídeňský malíř Andreas Groll (1850 -1907) v roce 1894, představující sv. Josefa a sv. Františka. Hlavní loď přechází triumfálním obloukem do pravoúhlého presbytáře, zakončeného půlkruhovou apsidou, zevně polygonálně. Na epištolní straně presbytáře je přilepena sakristie lichoběžníkového půdorysu. Nad pseudonartexem je situována prostorná oratoř, přístupná ze schodiště (původně navržené dvouramenné schodiště bylo v realizaci nahrazeno kovovým točitým schodištěm) a z obou křídel. Do presbytáře byl umístěn ciboriový oltář se sochou Panny Marie Lurdské a s plastikami serafů na rozích zahrádky baldachýnu, zhotoven dle jednoho ze tří návrhů Josefa Hruschky. Za plastickou výzdobou nezaostávala ani malířská složka - v závěru hlavní lodi technikou chiaroscura cyklus ze života Panny Marie, v konše apsidy barevné „Korunování Panny Marie“, na stěnách obrazy, zachycující zjevení Panny Marie Lurdské a na vítězném oblouku obrazy archandělů Michaela a Gabriela.

    Cvikly arkád v lodi vyplnily obrazy světců (sv. Metoděj, sv. Cyril, sv. Pavel, sv. Petr, sv. Terezie z Lisieux, sv. Klára, sv. Hedvika, sv. Konstancie) a dvě malby představující alegorické postavičky andílků hrajících na citeru a lyru, umístěné pod oratoří. Celý interiér kaple byl bohatě vyzdoben polychromie stěn a kazetování stropu. Větší část je dílem Martina Matouše z Prahy, který se dvěma pomocníky v kapli pracoval do konce roku 1905. Po Matoušovi, jehož práce, mj. i díky finančnímu zatížení v Odrách a Rýmařově, byla pro kongregaci příliš nákladná, pokračoval od roku 1906 v malbách v kapli Josef Mühl. Interiér kostela dále doplnily křížová cesta vytvořená J. Fahnrothem z Vratislavi z roku 1895 a sochy sv. Terezie z Lisieux a sv. Antonína Paduánského. Na přechodu lodi a presbytáře evangelijní strany se nacházela polychromovaná, dřevěná kazatelna, zdobena reliéfy čtyř evangelistů (po liturgické úpravě v roce 1982 upravena jako ambon).  Plochu hlavní lodi vyplňují ve dvou řadách lavice. Prostorná kruchta nese varhany z krnovské továrny bratří Riegerů a stupňovitě řazené lavice.

    Současnou podobu získala kaple počátkem osmdesátých let, kdy podle návrhu ing. J. Indry proběhly liturgické úpravy dle závěrů II. vatikánského koncilu.  (Mgr. Petr Tesař)

     

     

    Kaple Neposkvrněného Početí Panny Marie dnes slouží k prožívání nejrůznějších slavností, životních jubileí, a výročí řeholního povolání.

    Je i místem pro rozloučení se zesnulými z řad sester i klientů.

    Čas od času otevíráme i pro veřejnost.

    V roce 2015, v rámci Noci kostelů, s odbornou přednáškou Mgr. Petra Tesaře.

    Probíhají zde koncerty dětí i pedagogů ze základní umělecké školy.

    Mše svaté za zemřelé klienty Pokojného přístavu.

 

Místo uskutečnění

49.9360606N, 17.9101411E

Sdílejte info