Nejnovější zprávy z Církev.cz

FOTOGALERIE: Poutní bohoslužba u příležitosti 1000. výročí smrti sv. Jindřicha

V neděli 14. července 2024 se v kostele sv. Jindřicha uskutečnila slavnostní bohoslužba při příležitosti 1000. výročí smrti sv. Jindřicha, kterou si letos připomínáme. Slavnostní mši svatou v kostele sv. Jindřicha a sv. Kunhuty v Praze na Novém Městě celebroval pražský arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK.

Číst dál

FOTOGALERIE: Konference Charis 2024

Ve dnech 10. - 14. července 2024 se konala v Brně konference Charis. Hostem letošní konference byl P. Jozef Mihok CSsR, který je provinciálem Kongregace Nejsvětějšího Vykupitele – redemptoristů. Program konference tvořily přednášky, adorace, bohoslužby, společná modlitba a neformální setkání. Mezi hlavními celebranty bohoslužeb byl brněnský biskup Pavel Konzbul a plzeňský biskup Tomáš Holub.

Číst dál

Rok české hudby a barokní Litomyšl

Ve dnech 10.–15. srpna 2024 se v Litomyšli uskuteční 9. ročník duchovně-kulturního festivalu Litomyšlské dny barokní tradice, který do pomyslných plachet východních Čech pravidelně v létě vhání barokní, ale čerstvý vítr. V letošním roce, který se slaví jako Rok české hudby, připomene festivalový program celou řadu barokních výročí – 400. výročí narození skladatele Jiřího Melcelia, 350. výročí narození architekta Františka Maxmiliána Kaňky a prostor bude dán i 340. jubileu skladatele Bohuslava Matěje Černohorského.

Číst dál

Od rakoviny k uzdravení: Svědectví účastnice Národního eucharistického kongresu

Dnes, 17. července začíná oficiální program Národního eucharistického kongresu v USA. Christina Wheatleyová, jedna z účastnic, vydává svědectví o svém uzdravení skrze eucharistii.

Číst dál

Biskup Vlastimil Kročil oslavil 30. výročí kněžského svěcení

V sobotu 13. července 2024 oslavil diecézní biskup českobudějovický Vlastimil Kročil třicáté výročí svého kněžského svěcení. Dne 16. července 1994 o svátku Panny Marie Karmelské jej v katedrále svatého Mikuláše vysvětil na kněze českobudějovický biskup Antonín Liška.

Číst dál

Arcibiskup Broglio: Atentát na Trumpa je selháním politického diskurzu

Atentát na prezidenta Trumpa by nás měl přimět k zamyšlení nad kvalitou politického diskurzu, uvedl předseda amerického episkopátu v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas. Podle něj je třeba přiznat selhání a mobilizovat ke změně mentality „Je tragické, že politický diskurz v této zemi dospěl do bodu, kdy na sebe lidé jednoduše křičí a není prostor pro naslouchání druhým,“ zdůraznil arcibiskup Timothy Broglio.

Číst dál

Zjevení Panny Marie ze Scoglia: Pozitivní stanovisko Dikasteria nauky víry

Vatikánské dikasterium pro nauku víry vydalo stanovisko „Nihil obstat“ ke zjevením Panny Marie z jihoitalského Scoglia. V souladu s novými normami o nadpřirozených jevech nevyjadřuje jistotu ohledně nadpřirozené pravosti jevu, ale konstatuje, že v obsahu zjevení nebyly nalezeny žádné prvky, které by byly v přímém rozporu s učením církve. Výrok dikasteria zároveň povzbuzuje místního biskupa, aby pastorační hodnotu tohoto místa docenil, například prostřednictvím poutí.

Číst dál

Kardinál a poradce papeže: Církev je koherentní a nemění svůj morální postoj jen proto, aby byla přijata

Kardinál Oswald Gracias, jeden z členů Rady kardinálů (C9), která radí papeži Františkovi, ujistil, že "Církev je koherentní", a proto nemění svůj morální postoj, aby byla přijata, v otázkách, jako je role žen nebo osob "s odlišnou sexuální orientací".

Číst dál

Polští zákonodárci zamítli snahu o zrušení kriminalizace pomoci při potratech

Polští zákonodárci těsnou většinou hlasovali pro zachování silných pro-life zákonů v zemi a zamítli návrh zákona, který by zrušil všechny trestní postihy pro osoby, které poskytují pomoc ženám, jež si nechávají provést nelegální potrat.

Číst dál

Studovat teologické obory lze i v Hradci Králové

Využijte možnost tříletého bakalářského studia s teologickým zaměřením na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové. Přihlašování je možné do 2. srpna 2024.

Číst dál

Euro 2024: Biskupové vyzdvihují víru trenéra vítězného španělského fotbalového týmu

Po nedělním vítězství Španělska nad Anglií (2:1), které znamenalo čtvrtý titul mistra Evropy, poblahopřálo několik španělských biskupů národnímu fotbalovému týmu a vyzdvihlo katolickou víru jeho trenéra Luise de la Fuenteho.

Číst dál

Cesta 121 zve na motopouť za kněze a rodiny

Modlitba za kněze a rodiny neprovází pouze pěší poutě, ale může propojit také milovníky motorek. Napadlo to lidi spjaté s projektem Cesta 121, které pomáhá kněžím v čase stáří nebo v období různých nesnází. Motopouť do Králík na Horu Matky Boží se chystá v sobotu 7. září. „Na naší pouti se chceme modlit za kněze, rodiny, za naše blízké a přátele, které nosíme v srdci,“ zvou organizátoři.

Číst dál

Připomínáme si 30 let od kněžského svěcení biskupa Vlastimila Kročila

Před 30 lety, 16.července 1994, přijal biskup Vlastimil Kročil v katedrále sv. Mikuláše v Českých Budějovicích kněžské svěcení. Děkujeme mu za jeho službu církvi a vyprošujeme mu mnoho Božího požehnání do dalších let.

Číst dál

Památka Panny Marie Karmelské, matky svatého škapulíře

16. července slavíme památku Panny Marie z hory Karmel, matky svatého škapulíře, pomocnice v poslední hodině a záruky věčného života.

Číst dál

Papež k řeholníkům: Modlete se za povolání a věnujte pozornost formaci

"Nikdy se nevzdávejte modlitby, která vychází ze srdce, nikdy se nevzdávejte těch chvil před svatostánkem, kdy mluvíme s Pánem a necháváme ho, aby k nám promlouval," řekl papež při audienci, dnes 15. července, pro zástupce šesti řeholních kongregací. Na úvod se jich zeptal na povolání, kolik mají noviců a odkud pocházejí. Zdůraznil, že se musejí snažit, aby nezemřeli bez následníků. "Modlete se za povolání, musíte mít nástupce, kteří budou pokračovat v charismatu. A dbejte na jejich formaci, aby byla dobrá," dodal František.

Číst dál

Ve frýdecké bazilice se rozbíhá oprava za 50 milionů Kč

V úterý 16. července se naplno rozbíhá oprava interiéru frýdecké baziliky Navštívení Panny Marie. Rozsah prací předčí všechny ostatní aktuální opravy církevních památek v Moravskoslezském kraji. Místní na jaře chrám vyklidili a na dva roky se s ním museli rozloučit. Oprava si totiž vyžádala kompletní uzávěru chrámu. Bazilika se dočká třeba nové barvy stěn. Turisté a poutníci budou moct po otevření zavítat i do krypty.

Číst dál

Ženy dnes mohou v církvi zastávat mnoho rolí

Mimořádné ocenění – Řád svatého Řehoře Velikého – obdržela začátkem července od papeže Františka vedoucí tiskového oddělení ČBK Monika Klimentová. Zlínská rodačka žije dnes v pražské arcidiecézi a AP zodpověděla při příležitosti svého ocenění několik otázek.

Číst dál

Poprvé po 500 letech jsou v týmu sanpietrini vatikánské baziliky dvě ženy

Přítomnost žen není v dlouhé a starobylé tradici práce a umění ve Fabrica di San Pietro žádnou novinkou, ale až doposud se do týmu sanpietrini žádná žena nedostala.

Číst dál

12 faktů o škapulíři Panny Marie Karmelské

"Úcta ke karmelskému škapulíři přinesla světu hojnost duchovních i světských milostí," řekl ctihodný papež Pius XII.

Číst dál

Novým rektorem Nepomucena v Římě bude P. Tomáš Koumal

Papežská kolej Nepomucenum v Římě bude mít nového rektora. Stane se jím P. Tomáš Koumal, který byl poslední rok farářem a současně děkanem v Hodoníně. Ve funkci vystřídá dosavadního rektora P. Romana Czudka, který se stal generálním sekretářem České biskupské konference.

Číst dál

Křesťan zastřelený při pokusu o atentát na Trumpa byl "ten nejlepší z nás"

Padesátiletý manžel a otec, který byl v sobotu 13. července smrtelně postřelen na předvolebním meetingu bývalého prezidenta Donalda Trumpa u Pittsburghu, byl podle rodiny a guvernéra státu oddaný křesťan a "ten nejlepší z nás".

Číst dál

15.červenec je den svatého Bonaventury, doktora církve

15. července slaví katolická církev svatého Bonaventuru, františkánského teologa a filozofa ze 13. století, který byl velkým mystikem.

Číst dál

FOTOGALERIE: Pouť k Panně Marii Klatovské

O víkendu 13.-14. července se v Klatovech konala tradiční pouť k Panně Marii Klatovské. Součástí poutní bohoslužby byl slavnostní průvod městem s obrazem Panny Marie Klatovské, který doprovodily stovky věřících. Hlavním celebrantem byl v sobotu arcibiskup olomoucký Josef Nuzík a v neděli plzeňský biskup Tomáš Holub.

Číst dál

Papež posílá Parolina na mírovou cestu na Ukrajinu

Papež František jmenoval kardinála státního sekretáře Pietra Parolina svým zástupcem pro závěrečné oslavy pouti ukrajinských latinských katolíků, která je naplánována na neděli 21. července do mariánské svatyně v Berdyčově.

Číst dál

Svatý stolec vyjádřil znepokojení nad událostmi ve Spojených státech

Tiskové středisko Svatého stolce v nedělním prohlášení vyjádřilo znepokojení nad včerejším násilím, které zraňuje lidi a demokracii a způsobuje utrpení a smrt.

Číst dál

Papež František: Nevzdalujte se od Kristovy radosti

"Chceme-li plně prožívat Boží radost a lásku, zbavme se těch zbytečných zavazadel, která nás jen zatěžují a brání nám v cestě," uvedl papež František během své nedělní promluvy ve Vatikánu. Vycházel přitom z nedělního evangelia, kde Ježíš posílá apoštoly po dvou do celého světa a klade jim na srdce, aby si na cestu vzali jen to nejnutnější.

Číst dál

FOTOGALERIE: 30 let kněžské služby Mons. V. Kročila

Dnes, v sobotu 13.července 2024, se konala v českobudějovické katedrále sv. Mikuláše mše svatá, kterou sloužil Mons. Vlastimil Kročil, biskup českobudějovický, na poděkování za 30 let kněžské služby.

Číst dál

"Není to pověrčivost, je to víra": trenér fotbalistů Španělska vysvětluje, proč se před každým zápasem pokřižuje

Trenér španělské fotbalové reprezentace Luis de la Fuente Castillo v rozhovoru pro Cope, rozhlasovou stanici Španělské biskupské konference, překvapil, když vysvětlil, že znamení kříže před začátkem každého zápasu "není pověrčivost, ale víra".

Číst dál

Jubileum sv. Rozálie: Čím se proslavila světice spojující Palermo s naší zemí?

Pozorní návštěvníci Brna, Žďáru nad Sázavou nebo třeba Jindřichova Hradce jistě nepřehlédnou morové sloupy na hlavních náměstích těchto měst. Nad oltářem jejich podivuhodných architektur spatříme v kameni vykutanou grotu a v ní ležící dívku, ověnčenou růžemi. Sv. Rozálie se před 400 lety stala jednou z hlavních morových patronek.

Číst dál

Cesta je cíl, aneb velké pěší poutě

Máte pár dní volna? Jste fanoušky aktivní dovolené? Toužíte po duchovním růstu a posílení vztahu s Bohem? Vydejte se na pěší pouť! Díky přítomnosti kněze patří k celodenní chůzi a objevování nových míst také společné bohoslužby, promluvy a modlitby. Letošní léto nabízí hned dvě vícedenní – jednu na východ, druhou na západ.

Číst dál

U františkánů věřící oslaví Porciunkuli

Slavnost Panny Marie, Královny andělů, je významným dnem pro celou františkánskou rodinu. Slaví se 2. srpna a setkání při této příležitosti mohou lidé prožít třeba v kapucínském kostele na Dolním náměstí v Olomouci.

Číst dál

Před sto lety se narodila Anička Zelíková

Rovných sto let uplyne příští týden od chvíle, kdy v Napajedlích přišla na svět karmelitánská terciářka Anna Marie Zelíková, dobrovolná oběť za nenarozené a také kandidátka blahořečení v olomoucké arcidiecézi.

Číst dál

Sdružení Pastorales Forum Wien a PosT Netzwerk jednaly v Záhřebu

Teologové propojení ve sdruženích Pastorales Forum Wien a PosT Netzwerk se v Záhřebu od 2. do 5. července setkali se známým vídeňským pastorálním teologem Paulem Michaelem Zulehnerem (84), aby diskutovali o synodalitě. Na jednání také oslavily výročí založení dvou společností, které vzešly ze školy Paula M. Zulehnera: Pastorales Forum Wien existuje již 35 let a PosT Netzwerk středoevropských a východoevropských pastorálních teologů 20 let.

Číst dál

"Bible je úžasná, ale někdy matoucí a těžko čitelná," vysvětluje kněz

Video "Bible v 10 minutách" P. Mika Schmitze se stalo dosud nejúspěšnějším videem tohoto populárního amerického katolického kněze. Během prvních 24 hodin nasbíralo více než 358 000 zhlédnutí.

Číst dál

Hořící věž katedrály v Normandii, děsivá připomínka požáru Notre Dame

Věž gotické katedrály ve francouzském městě Rouen v Normandii začala dnes, 11. července, hořet během renovačních prací a připomněla požár pařížské katedrály Notre Dame v roce 2019.

Číst dál

Vatikán zveřejnil negativní stanovisko Pavla VI. k údajným zjevením v Amsterdamu

Vatikánské dikasterium pro nauku víry zveřejnilo dnes, 11. července, rozhodnutí schválené papežem Pavlem VI., podle něhož údajná zjevení v Holandsku nejsou nadpřirozeného původu. Jedná se o takzvanou “Naší Paní všech národů" v Amsterdamu.

Číst dál

Arcibiskupské lesy a obec Velehrad otevřely novou naučnou stezku

Společnost Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. ve spolupráci s Obcí Velehrad s potěšením oznamují otevření nové naučné stezky v malebném prostředí Velehradu. Naučná stezka s délkou 1,4 km provede návštěvníky historií a krásami této významné poutní destinace a zároveň jim přiblíží práci a poslání Arcibiskupských lesů a statků Olomouc.

Číst dál

Nemocnice sv. Alžběty Na Slupi získala prestižní akreditaci

Koncem června letošního roku se Nemocnici sv. Alžběty Na Slupi, která je církevním poskytovatelem zdravotních služeb, podařilo získat prestižní akreditaci kvality a bezpečí. Akreditaci za splnění přísných podmínek udělila Česká společnost pro akreditaci ve zdravotnictví.

Číst dál

Italská vláda navrhla zákon, který má finančně podporovat ženy odmítající potrat

Iniciativa, prosazovaná stranou Forza Italia, nabízí italským ženám, které se rozhodnou pokračovat v těhotenství navzdory svým ekonomickým potížím, příspěvek ve výši 1 000 eur po dobu pěti let.

Číst dál

VIDEO: Mons. Stanislav Přibyl o sv. Zdislavě, patronce litoměřické diecéze

Litoměřický biskup Stanislav Přibyl hovoří ve videu o životě svaté Zdislavy, patronky Libereckého kraje, litoměřické diecéze a rodin. Dívala se kolem sebe, žila svůj život, jak nejlépe uměla a dělala nejen to, co musela nebo co bylo běžné, ale něco navíc. Narodila se v Křižanově a je pohřbena v bazilice sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí.

Číst dál

Sousedská slavnost na Svatém Kopečku

Výbor Matice svatokopecké srdečně zve na druhý ročník Sousedské slavnosti a na Adorační dny, které se uskuteční ve dnech 17. až 20. srpna 2024. Sousedská slavnost nabídne mši svatou, odpoledne pak aktivity a divadlo pro děti (Divadlo Víti Marčíka ml.), lesní pedagogiku, přednášku o bl. Carlo Acutisovi (Kateřina Lachmanová).

Číst dál

Varhany pro Ostravu: Noví dárci i polední hudba v katedrále

Projekt Varhany pro Ostravu od loňska usiluje o nové prvotřídní varhany pro ostravskou katedrálu Božského Spasitele. Zatímco varhanáři pracují na úpravě nástroje z Janáčkovy filharmonie, katedrální farnost pokračuje ve sbírkové kampani.

Číst dál

Dnes slavíme svatého Benedikta, který rozhodujícím způsobem přispěl k formování Evropy

11. července slaví katolická církev svatého Benedikta z Nursie, zakladatele západního mnišství, patriarchu západních mnichů a patrona Evropy. Je znám také jako svatý Benedikt, opat.

Číst dál

150 dobrovolníků pomohlo první červencový týden stovce rodin ve Šluknovském výběžku

Více než 150 mladých dobrovolníků pomohlo první červencový týden 105 rodinám ve Šluknovském výběžku. Jednalo se již o 15. ročník akce SummerJob, v rámci které mladí lidé pomáhají potřebným v českém pohraničí. Letos se vydali již podruhé do Krásné Lípy, Mikulášovic, Vilémova a Dolní Poustevny. Kromě nezištné pomoci dobrovolníci oživili Šluknovský výběžek také pestrými kulturními večery – v rámci SummerJobu se představil například písničkář Pavel Helan, na besedu dorazil známý podnikatel a novinář Jan Dobrovský a nechyběl ani tradiční fotbalový turnaj.

Číst dál

Naléhavý úmysl Celosvětové sítě modlitby s papežem na měsíc červenec 2024

Modleme se, aby se církev stávala prorockou pro mladou generaci.

Číst dál

V Brně proběhne konference CHARIS

Ve dnech od 10. do 14. července se bude v Brně na výstavišti BVV konat Konference Charis (dříve Katolická charismatická konference). Tato největší křesťanská konference v ČR letos nabídne zamyšlení nad tím, zda jsme misionáři nebo misijní pole. Mezi řečníky nebude chybět o. Vojtěch Kodet, Kateřina Lachmanová, Pavla Petrášková a ze Slovenska přijede o. Jozef Mihok.

Číst dál

Papež při setkání v Hirošimě: Stroj nesmí rozhodovat o lidském životě

Žádný stroj by nikdy neměl rozhodnout o odebrání lidského života, napsal papež v poselství pro mezináboženské setkání Etika umělé inteligence pro mír. František zdůraznil, že stroj se řídí algoritmem, ale pouze člověk se může rozhodnout v hloubi svého srdce. Někdy se jedná o rozhodnutí, která mají důsledky pro mnoho lidí. K jejich přijetí je zapotřebí moudrosti.

Číst dál

Modlitba ke svatým Ludvíkovi a Celii Martinovým pomohla manželům v nejtěžších chvílích

Susanna Spencerová, teoložka, katolická spisovatelka, manželka a matka čtyř dětí, vypráví příběh o tom, jak jim s manželem v nejtěžších chvílích pomohla modlitba ke svatým manželům Ludvíku a Celii Martinovým.

Číst dál

Odhalení tajemství, jež skrývalo srdce světice, která přijala Kristova stigmata

9. července se slaví svátek svaté Veroniky Giuliani, velké kapucínské mystičky, jež obdržela Kristova stigmata.

Číst dál

Služba Bohu se zubní vrtačkou a smartphonem

Zubařka, influencerka na sociálních sítích a řeholní sestra. Všechny tyto tituly by mohla mít v popisu práce sestra M. Paula Blumová z Ekvádoru. Čtyřiatřicetiletá žena je v posledním ročníku studia na zubní lékařku a její vášní je šíření "dobrých zpráv" prostřednictvím Instagramu.

Číst dál

Bylo zveřejněno Instrumentum laboris pro druhé zasedání synody

Tisková kancelář Svatého stolce zveřejnila dnes, 9. července, "Instrumentum laboris". Dokument, kterým se bude řídit druhé zasedání XVI. generálního shromáždění synody v říjnu tohoto roku, se zaměřuje mimo jiné na potřebu transparentnosti a zodpovědnosti a na roli žen v církvi.

Číst dál

Papež je zarmoucen rostoucím násilím na Ukrajině a v Gaze

V návaznosti na ruské údery na Ukrajině a na útok izraelských sil na školu Svaté rodiny v Gaze, Tiskové středisko Svatého stolce vydalo dnes, 9. července, vyjádření papeže Františka k těmto tragickým událostem.

Číst dál

Izrael zaútočil na katolickou školu v Gaze

Latinský jeruzalémský patriarchát vydal prohlášení, ve kterém se ohrazuje proti novému útoku Izraele na křesťany ve Svaté zemi.

Číst dál

FOTOGALERIE: Pouť na horu sv. Klimenta u Osvětiman

V neděli 7. července 2024 pražský arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK, celebroval poutní mši svatou na hoře sv. Klimenta u Osvětiman, kde se nachází hradisko s kapličkou a základy kostelíka spojovaného s cyrilometodějskou dobou. Slavnostní bohoslužbu doprovodila dechová hudba a pěvecký sbor. Pro všechny přítomné bylo přichystáno také malé občerstvení.

Číst dál

Vatikán schválil mariánská zjevení "Mystická růže" v Itálii

Dikasterium pro nauku víry oznámilo schválení zjevení Panny Marie italské řeholnici Pierině Gilliové v letech 1947 a 1966. Ke zjevením došlo v italských městech Montichiari a Fontanelle, která se nacházejí v provincii Brescia.

Číst dál

Svatoanenské triduum ve Staré Vodě

Třídenním programem v poutním kostele v zaniklé obci Stará Voda nedaleko Libavé oslaví věřící od 26. do 28. července 2024 svátek sv. Anny.

Číst dál

Dvojčata vysvěcená na kněze v Sýrii, zemi známé tvrdým pronásledováním křesťanů

V sobotu 6. července slavili křesťané v syrském Aleppu kněžské svěcení dvojčat Johnnyho a George Jalloufových.

Číst dál

Biskupové jednali na Velehradě na 140. plenárním zasedání ČBK

V poutním domě Stojanov na Velehradě jednali od 6. - 8. července 2024 biskupové Čech, Moravy a Slezska. 140. plenárního zasedání ČBK se účastnil i apoštolský nuncius v ČR arcibiskup Jude Thaddeus Okolo a předsedové konferencí mužských a ženských řeholí, sr. Krista Chládková a arciopat Prokop Siostrzonek.

Číst dál

COMECE vyzývá Evropskou unii, aby v době digitalizace zdůrazňovala rodinné hodnoty

Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE) v nově vydaném dokumentu z 5. července, který vypracoval její poradní orgán pro mládež Youth Net, zdůrazňuje, že je třeba, aby politici v EU upřednostňovali rodinné hodnoty a křesťanskou etiku, a snížili tak negativní dopady digitální technologie na mladé generace.

Číst dál

Blahoslavená, která rozdávala čokoládu jako symbol radosti

7. července se slaví Světový den kakaa, ovoce, které je základní surovinou pro výrobu čokolády a kterému řada studií přisuzuje antistresové účinky. Poznejte příběh argentinské řeholnice, jež rozdávala čokoládu jako symbol radosti a blízkosti.

Číst dál