Nejnovější zprávy z Církev.cz

Vyjádření předsedy ČBK Jana Graubnera k odpovědi papeže Františka na církevní definici manželství

Níže přinášíme vyjádření arcibiskupa Jana Graubnera, předsedy ČBK, k odpovědi papeže Františka na otázku tzv. dubia pěti kardinálů ohledně církevní definice manželství.

Číst dál

Zeptali jsme se nových kardinálů: Jak by měla církev evangelizovat dnešní svět?

Papež František uvedl minulou sobotu do úřadu 21 nových kardinálů, muže ve věku od 49 do 96 let z 15 různých zemí a pěti kontinentů. Někteří z kardinálů působí v zemích, odkud pocházejí, jiní žijí v zahraničí a slouží církvi jako její diplomaté.

Číst dál

Papež se 6. listopadu setká s dětmi z celého světa

Svatý otec během nedělní modlitby Anděl Páně oznámil, že 6. listopadu večer se ve Vatikánu setká s dětmi z celého světa. Událost má být příležitostí "učit se od chlapců a děvčat", dle stejnojmenného témata setkání. Papež zároveň ohlásil novou apoštolskou exhortaci, která má vyjít 15. října.

Číst dál

Konference nemocničních kaplanů na Velehradě

V jubilejním roce 100. výročí úmrtí arcibiskupa A.C. Stojana se ve dnech 1. – 4. října setkali na Velehradě nemocniční kaplani z celé České republiky. Probíhá jejich již 18. formačně vzdělávací setkání, na kterém si připomínají 10 let vzniku Katolické asociace nemocničních kaplanů v ČR. Tématem letošní konference byla Naděje v nemocničním kaplanství.

Číst dál

Světový den misií

Světový den misií (Misijní neděle) letos vychází na neděli 22. října. V církvi se slaví vždy předposlední říjnovou neděli již od roku 1926, kdy byl vyhlášen papežem Piem XI. Motto letošní Misijní neděle zní: “Kráčejme po cestě s hořícím srdcem” (srov. Lk 24, 13-35).

Číst dál

Svatohubertská slavnost na Kuksu

Svatohubertskou mši svatou v Hospitalu Kuks v sobotu 7.října v 18 hod. bude celebrovat královéhradecký biskup Jan Vokál.

Číst dál

VIDEO: TV Noe se ohlíží za oslavami Stojanova jubilea

Pouť kněží, slavnostní bohoslužby i koncert k výročí arcibiskupa Antonína Cyrila Stojana na Velehradě shrnuje Televize Noe ve své reportáži, odvysílané v rámci pořadu Živě s Noe 2. října 2023.

Číst dál

Papež odpověděl na dubia formulovaná pěti kardinály

Dikasterium pro nauku víry dnes zveřejnilo odpověď papeže Františka na pět pochybností formulovaných do stručných dotazů (latinsky dubia), které mu letos v červenci zaslali kardinálové Walter Brandmüller a Raymond Leo Burke, s podporou dalších tří kardinálů, Juana Sandovala Íñigueze, Roberta Sarah a Josepha Zen Ze-kiuna. Přinášíme vám český překlad papežových odpovědí.

Číst dál

To je ale blázinec! Nový knižní rozhovor jde na dračku.

Nemanželské dítě z ‘matrikově’ věřící rodiny. Jedináček, pokřtěný jako miminko (nikoli touhou nebo krví) ale rovnou ‘šmahem’. Pro soudruhy kdysi neslušný návštěvník kostela, náboženský tmář a světonázorový zpátečník. Pro některé lidi dobrodruh, pro jiné sám sobě pacientem. První ‘církevně autorizovaný hypnotizér’. Forenzní expert v oboru psychiatrie, vystudovaný stomatolog, pedagog, kněz. Autor více jak tří desítek knih, psychiatr s padesátiletou praxí, který má ve vězení pracovně nasezeno tolik, že by to vydalo ‘na takový méně závažný trestný čin s pobytem ve věznici se zvýšenou ostrahou’. Držitel sedmi akademických titulů, jenž sám sebe na své navštívence tituluje slovy “nepřizpůsobivý občan”. Lze se divit, že knižní rozhovor s osobností tak jedinečného životního příběhu se čte jedním dechem a je po třech týdnech od vydání téměř rozebrán?

Číst dál

Biskup Josef Kajnek zahájí akademický rok v Hradci Králové

Královéhradečtí studenti a pedagogové se ve středu 4.října setkají, aby společně vstoupili do dalšího akademického roku. Biskup Mons. Josef Kajnek bude celebrovat mši svatou v kostele Nanebevzetí Panny Marie v 19 hodin.

Číst dál

Pěší pouť ke kapli sv. Františka na Erlebachově boudě

Vydejte se na pěší pouť ke kapli sv. Františka na Erlebachově boudě, která se uskuteční v neděli 8. října. Hlavním celebrantem poutní mše svaté bude královéhradecký biskup Mons. Jan Vokál.

Číst dál

Účastníci synody se duchovně připravují na rekolekcích v Sacrofanu

Účastníci XVI. řádného shromáždění biskupské synody tráví dny od 30. září do 3. října na rekolekci v ústraní Fraterna Domus. Promluvy jsou přenášeny v přímém přenosu.

Číst dál

V Jablunkově právě probíhá Týden sociálních služeb, pořádá ho mj. místní charita

Charita Jablunkov ve spolupráci s ostatními sociálními službami připravila v týdnu od 2. 10. do 6. 10. akci nazvanou Týden sociálních služeb. Jeho součástí bude bohatý doprovodný program pro veřejnost.

Číst dál

Vyznamenání papeže Františka pro Mons. Josefa Zouhara

Papež František vyznamenal jihomoravského kněze Josefa Zouhara záslužným oceněním Pro Ecclesia et Pontifice. Ocenění, označované také jako čestný kříž, papež udělil u příležitosti výročí 80 let věku a 55 let od Zouharova kněžského svěcení. Předal mu ho brněnský diecézní biskup Pavel Konzbul v neděli 1. října. Hodonínský děkan se tak stal historicky prvním držitelem tohoto vyznamenání v brněnské diecézi.

Číst dál

Úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na říjen 2023

Papež František vyzývá v říjnovém Apoštolátu modlitby zvláště k modlitbě za církev na synodě. Modleme se, aby církev na všech úrovních přetvořila svůj životní styl nasloucháním a rozhovorem a nechala se vést Duchem Svatým na periferie světa.

Číst dál

Charita zveřejnila databázi dětí pro další ročník projektu Vánoční balíček pro Ukrajinu

Arcidiecézní charita Olomouc pořádá 15. ročník projektu „Vánoční balíček pro Ukrajinu“. Tato humanitární akce, která se stala tradiční, má za cíl přinést radost a naději dětem na Ukrajině v těžké životní situaci.

Číst dál

Přímé přenosy bohoslužeb od 2. do 8. října 2023

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.

Číst dál

Na Velehradě vyvrcholil Stojanův jubilejní rok

V poutní bazilice na Velehradě dnes (1. října 2023) věřící při mši svaté, kterou zde celebroval biskup Josef Nuzík, prožili vrchol letošního jubilejního roku arcibiskupa Antonína Cyrila Stojana.

Číst dál

FOTOGALERIE: Litoměřický biskup biřmoval v Mostě

V sobotu 30. září 2023 od 10 hodin, při slavnostní mši svaté, udílel litoměřický biskup Mons. Jan Baxant v kostele sv. Václava v Mostě osmi dospělým křesťanům svátost biřmování. Přinášíme fotogalerii.

Číst dál

Papež František: Bůh mluví v tichu, vyprošujeme pro synodu dar naslouchání

Věřící pocházející z celého spektra denominací se sešli dnes, 30. září, na Svatopetrském náměstí, aby svěřili nadcházející generální shromáždění synody Duchu Svatému. Papež František se ke konci vigilie zamýšlel nad tématem ticha a zdůraznil zejména tři hodnoty, které jsou podle něj zásadní pro dnešní křesťany.

Číst dál

FOTOGALERIE: Ustanovení 21 nových kardinálů

Papež František dnes, 30. září, uvedl do úřadu 21 nových kardinálů během slavnostního ceremoniálu na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu. Přinášíme fotogalerii z této slavnosti.

Číst dál

Papež novým kardinálům: Pracujte na stále jednotnější a synodálnější církvi

Ve své homilii během konzistoře ke jmenování 21 nových kardinálů se papež František zamyslel nad jednotou a rozmanitostí církve a zdůraznil význam synodality pod vedením Ducha Svatého. "Kardinálské kolegium je povoláno k tomu, aby se podobalo symfonickému orchestru, který představuje harmonii a synodalitu církve," řekl papež František ve své homilii na Svatopetrském náměstí.

Číst dál

Nový kardinál Chow Sau-yan: Papež František má přezdívku

Jednadvacet nově zvolených kardinálů nevědělo, že budou jmenováni. Proto se papeži Františkovi přezdívá papež překvapení, říká jeden z nových kardinálů, Stephen Chow Sau-yan SJ, biskup Hongkongu.

Číst dál

VIDEO: Ustanovení nových kardinálů

Na Svatopetrském náměstí se dnes, 30. září, konala konzistoř, během níž papež ustanovil 21 nových kardinálů, z toho 18 volitelů a 3 nevolitele. Podívejte se na videosestřih v jedné minutě.

Číst dál

Svatováclavské oslavy v roce 2023 v Římě

U příležitosti oslav svátku hlavního českého patrona svatého Václava zamířili v letošním roce do Říma poutníci z ostravsko-opavské diecéze v čele se svým sídelním biskupem Mons. Martinem Davidem. Společně s nimi přicestoval do Věčného města i pěvecký sbor Ondrášek ze Základní umělecké školy v Novém Jičíně, vedený sbormistrem Josefem Zajíčkem.

Číst dál

Papež zvolil téma umělé inteligence pro příští Světový den sdělovacích prostředků

František stanovil téma 58. světového dne sdělovacích prostředků, který se bude slavit příští rok. „Je důležité řídit algoritmy, aby existovalo zodpovědné povědomí o používání a rozvoji těchto různých forem komunikace, které jdou ruku v ruce s těmi sociálními médii a internetem, čteme ve vatikánském tiskovém sdělení.

Číst dál

Stávat se knížaty pokoje. Svatopetrskou bazilikou zněla čeština

Ke svatováclavské oslavě ve Vatikánu se připojil biskup Martin David i zhruba stovka poutníků z farnosti Ostrava-Zábřeh. Společně pokračovali také do katakomb.

Číst dál

Papež František vybízí k modlitbě za církev na synodě

Papež František doprovodil videoposelstvím říjnový úmysl Celosvětové sítě modlitby s papežem (Apoštolátu modlitby), v němž vybízí k modlitbě za církev na synodě. Přinášíme jeho plné znění.

Číst dál

Diecézní setkání seniorů v Hradci Králové

Diecézní setkání seniorů v královéhradecké diecézi probíhá v pátek 29. září za účasti diecézního biskupa Jana Vokála.

Číst dál

Dny pro duševní zdraví v Plzni

Dny pro duševní zdraví v Plzni budou letos od 9. 10. do 13. 10. opět hostit prostory Moving Station na Jižním Předměstí. Nezisková organizace Ledovec pořádá toto setkání odborníků a široké veřejnosti k tématům duševního zdraví každoročně v rámci celorepublikové destigmatizační kampaně.

Číst dál

Poradna pro lidi v tísni ponese jméno sv. Vincence z Pauly, patrona charitní práce

Mons. Jan Graubner, arcibiskup pražský a předseda ČBK, požehnal v úterý 26. září 2023 nové prostory Poradny pro lidi v tísni, kterou provozuje Arcidiecézní charita Praha. Poradna ponese nově jméno sv. Vincence z Pauly, patrona charitní práce, jehož svátek se slaví 27. září jako Den Charity.

Číst dál

Hrůza, Kahánek a muzikáloví sólisté zahrají na benefici pro Charitu Ostrava

Michal Hrůza, pianisti Ivo Kahánek a Zdeněk Král a sólisté souboru opereta/muzikál Národního divadla Moravskoslezského vystoupí ve čtvrtek 5. 10. 2023 od 19 h v Akordu v Ostravě-Zábřehu na podporu rekonstrukce domova pro seniory. Záštitu nad akcí převzal mj. ostravsko-opavský biskup Martin David.

Číst dál

FOTOGALERIE: Ve Švihově uctili památku patrona české země svatého Václava

Poutní mši svatou ve farním kostele sv. Václava sloužil 28. září ve Švihově P. Tomasz Kowalik.

Číst dál

Kněží si u hrobu arcibiskupa Stojana připomněli sté výročí jeho úmrtí

V den stého výročí úmrtí arcibiskupa Antonína Cyrila Stojana se dnes (29. září 2023) na Velehradě sešli biskupové, kněží a jáhni nejen olomoucké arcidiecéze, a zahájili tak třídenní oslavy, kterými vyvrcholí letošní stojanovské jubileum.

Číst dál

Při sobotní konzistoři budou uvedeni do úřadu noví kardinálové

V sobotu 30. září v 10 hodin dopoledne proběhne v bazilice svatého Petra ve Vatikánu řádná veřejná konzistoř, v rámci které bude uvedeno do úřadu 21 nových kardinálů.

Číst dál

Jak bude fungovat komunikace v průběhu synody?

Synoda není algebraickým součtem předchozích názorů, není to televizní program, není to něco jako Truman show: je to něco jiného, je to chvíle společného rozlišování ve víře, ve společenství, v modlitbě, v tichu, v naslouchání, je to jedinečný, posvátný čas, zdůraznil Paolo Ruffini, prefekt Dikasteria pro komunikaci, při setkání s novináři.

Číst dál

Mezi 17 laureáty Stříbrných medailí předsedy Senátu byl i Mons. Tomáš Halík

Předseda Senátu Miloš Vystrčil 28. září ocenil 17 významných osobností z oblasti veřejného a společenského života. Mezi oceněnými byl také Mons. Tomáš Halík.

Číst dál

FOTOGALERIE: Národní svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi

Ve Staré Boleslavi na Mariánském náměstí si dnes poutníci připomněli odkaz sv. Václava. Mši svatou sloužil kardinál Dominik Duka, kázal litoměřický biskup Jan Baxant. Účastnil se také pražský arcibiskup Jan Graubner a všichni čeští a moravští biskupové.

Číst dál

V Kutné Hoře se poběží na podporu potřebným lidem

Římskokatolická farnost – arciděkanství Kutná Hora pořádá již 6. ročník závodu Běh pro zvon. Běh se uskuteční v neděli 15. října 2023 a odstartuje ve 14 hodin od kostela sv. Jakuba v samotném centru Kutné Hory. Výtěžek letošního ročníku bude věnován Oblastní charitě Kutná Hora na pomoc potřebným lidem.

Číst dál

Promluva Mons. Jana Baxanta na Národní svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi

Přinášíme plné znění promluvy litoměřického biskupa Mons. Jana Baxanta ve čtvrtek 28. září 2023 při poutní mši svaté na Mariánském náměstí ve Staré Boleslavi.

Číst dál

Ve Staré Boleslavi si lidé poutní mší připomněli svatého Václava

Ve Staré Boleslavi na Mariánském náměstí si dnes lidé poutní mší, kterou vyvrcholila Národní svatováclavská pouť, připomněli odkaz světce a českého patrona svatého Václava. V místě, kde byl kníže Václav v roce 935 zavražděn, se jí účastnily tisíce lidí. Mši sloužil kardinál Dominik Duka, kázal litoměřický biskup Jan Baxant. Účastnil se také pražský arcibiskup Jan Graubner a všichni čeští a moravští biskupové.

Číst dál

Jan a Jan. Výstava ukáže legendy Jana Nepomuckého a Jana Sarkandra ve výtvarném umění

Oba Janové zemřeli podle legendy mučednickou smrtí kvůli ochraně zpovědního tajemství, oba patřili k nejpopulárnějším světcům barokní Moravy a oba se dočkali svatořečení. Novou výstavu Muzea umění Olomouc Jan a Jan, která je věnována Janu Nepomuckému a Janu Sarkandrovi a jejich zobrazování ve výtvarném umění, mohou návštěvníci vidět od 5. října 2023 až do konce ledna 2024 v Arcidiecézním muzeu.

Číst dál

Apoštolský nuncius Eterovič citoval německým biskupům z učení papeže Františka

„V některých církevních kruzích se na křesťanskou antropologii zapomnělo. Místo toho v nich převládá obraz člověka, který se vzdaluje tomu, co říká Bible a církevní učení, nebo je dokonce v rozporu s nimi," řekl papežský nuncius arcibiskup Nikola Eterović při zahájení podzimního zasedání Německé biskupské konference. Vatikánský diplomat v Berlíně věnoval svůj projev tomu, aby německým biskupům připomněl, co církev na základě Božího slova učí o člověku jako muži a ženě.

Číst dál

Byla zveřejněna témata Světového dne mládeže 2023 a 2024

Svatý otec zvolil pro následující Světový den mládeže, který mladí slaví ve svých diecézích na Slavnost Krista Krále, biblická motta "Radujte se v naději" (Řím 12, 12) a "Ti, kdo doufají v Pána, poběží a neunaví se" (Iz 40, 31).

Číst dál

Papež František se pozdravil s poutníky z České republiky

Hlavního patrona České země, sv. Václava, připomněl dnes papež František v pozdravech na závěr generální audience, ve které se ohlížel za svou nedávnou cestou do Marseilles. Poutníkům na náměstí také zazpíval novojičínský pěvecký sbor Ondrášek, se kterým se Svatý otec po skončení audience vyfotil.

Číst dál

Duchovní večery pro manžele

Jsou určeny manželským párům bez ohledu na délku manželství. Jejich cílem je podpořit manžele v umění zastavit se a prožít čas jenom ve dvojici.

Číst dál

Koláč pro hospic rozvoní řadu měst a obcí ve středu 4. října

Blíží se další ročník tradiční sbírky Koláč pro hospic. Ve středu 4. října 2023 bude možné v charitních stáncích v ulicích měst po celém Jihomoravském kraji a v části Vysočiny ochutnat sladký koláč a podpořit nevyléčitelně nemocné v hospicové péči.

Číst dál

Arcibiskup Jan Graubner požehnal nové Komunitní centrum sv. Anežky

V úterý 26. října požehnal arcibiskup pražský Jan Graubner sídlo Arcidiecézní charity Praha v Londýnské ulici na pražských Vinohradech, které prošlo kompletní rekonstrukcí. V přízemí objektu vzniklo nové Komunitní centrum sv. Anežky, díky němuž se charitní dům ještě více otevře veřejnosti.

Číst dál

Nová apoštolská exhortace papeže Františka se bude jmenovat Laudate Deum

Papež František 21. září při promluvě k účastníkům setkání rektorů latinskoamerických univerzit ve Vatikánu zveřejnil název nové apoštolské exhortace o klimatu –⁠ Laudate Deum.

Číst dál

FOTOGALERIE: 25 let od biskupského svěcení kardinála Dominika Duky

V katedrále Svatého Ducha v Hradci Králové si připomněl ve středu večer, 26. září, při děkovné bohoslužbě v kruhu přátel, své významné výročí kardinál Dominik Duka.

Číst dál

Apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo slaví dnes 15 let od biskupského svěcení

J. Ex. Jude Thaddeus Okolo, apoštolský nuncius, si dnes připomíná 15 let od biskupského svěcení.

Číst dál

Biskup Wasserbauer k synodě: Očekávám atmosféru naslouchání především Duchu Svatému

Mons. Zdenek Wasserbauer, pomocný biskup pražský, je zástupce České biskupské konference, který bude po dobu měsíce října přítomen na XVI. generálním shromáždění biskupské synody "Za církev synodální" ve Vatikánu. Ještě před jeho odjezdem do Říma jsme mu položili několik dotazů.

Číst dál

Pomoc na míru: Diecézní charita Plzeň reaguje na aktuální potřeby ukrajinských uprchlíků

Od počátku vojenského konfliktu na Ukrajině se Diecézní charita Plzeň zapojila do pomoci lidem prchajícím před válkou. Masivní výdej humanitární pomoci doplňovala od února 2022 Poradna pro cizince odborným sociálním poradenstvím, v němž navázala na svou pomoc cizincům z EU i třetích zemí poskytovanou už řadu let.

Číst dál

Dominik kardinál Duka dnes slaví 25 let od biskupského svěcení

Dominik kardinál Duka, emeritní arcibiskup pražský a primas český si dnes připomíná 25 let od biskupského svěcení.

Číst dál

Novým místopředsedou Německé biskupské konference se stal biskup Michael Gerber

Plenární shromáždění Německé biskupské konference dnes, 26. září 2023, zvolilo fuldského biskupa Dr. Michaela Gerbera svým novým místopředsedou.

Číst dál

Fotbalové utkání kněží skončilo remízou

Fotbalové utkání kněží z Čech proti kněžím z Moravy skončilo 3:3, kdy kněží z Moravy srovnali v poslední minutě skóre. Fotbalový zápas proběhl v pondělí 25. září v Ořechově u Brna.

Číst dál

Papež František: Sexuální zneužívání dětí se týká celé společnosti

V projevu k delegaci latinskoamerické Komise pro výzkum a vzdělávání v oblasti ochrany nezletilých (CEPROME) papež František vyzdvihl pokrok, kterého církev dosáhla při eliminování případů sexuálního zneužívání dětí v církvi, a vyzval k dalším opatřením týkajících se ochrany zranitelných osob.

Číst dál

Před synodou se ve Vatikánu očekávají tisíce lidí na ekumenické modlitební vigilii

Římská diecéze v pondělí uvedla, že koncem týdne očekává tři tisíce poutníků na ekumenické modlitební vigilii ve Vatikánu, která je naplánována před zahájením říjnové synody o synodalitě.

Číst dál

Vězněný nikaragujský biskup nominován na cenu Evropského parlamentu za lidská práva

Evropský parlament oznámil kandidáty na Sacharovovu cenu za rok 2023, která se uděluje osobám a organizacím, jež výjimečně hájí lidská práva a svobody. Jedním z letošních nominovaných je Rolando Álvarez, biskup vězněný Ortegovou diktaturou v Nikaragui, křivě obviněný z vlastizrady.

Číst dál

Svatováclavská mše v bazilice sv. Petra ve Vatikánu

Všichni krajané, poutníci a návštěvníci Říma jsou srdečně zváni na slavnostní mši, která se uskuteční u příležitosti svátku hlavního českého národního patrona sv. Václava ve čtvrtek 28. září 2023 v 15.00 ve Svatopetrské bazilice u oltáře Katedry sv. Petra. Hlavním celebrantem letošní bohoslužby bude ostravsko-opavský biskup Martin David.

Číst dál